Paweł Fajdek z Agrosu Zamość  - po raz czwarty z rzędu został Mistrzem Świata!!!
Październik
6
2019

Paweł Fajdek z Agrosu Zamość - po raz czwarty z rzędu został Mistrzem Świata!!!

Dokonał tego – Paweł Fajdek z Agrosu Zamość

- po raz czwarty z rzędu został Mistrzem Świata!!!

    Przez 10 dni w dniach 27 września – 6 października 2019 r. w katarskim Doha trwały na bardzo wysokim poziomie 17. Lekkoatletyczne Mistrzostwa Świata. Doskonale w zawodach zaprezentował się Paweł Fajdek z KS Agrosu Zamość (trener Jolanta Kumor), który po raz czwarty zdeklasował rywali w rzucie młotem! Z czwórki startujących zawodniczek AZS UMCS Lublin najwyższe miejsce zajęła Paulina Guba w pchnięciu kulą.

Ze strony PZLA…

- Podobnie szybko jak Nowicki z awansem do finału uporał się Paweł Fajdek. Obrońca tytułu w pierwszym rzucie posłał młot aż na 79.24, chociaż przyznał, że nie była to idealna próba.

- Czwarty raz z rzędu Paweł Fajdek wywalczył złoty medal mistrzostw świata. Na Khalifa International Stadium w Dosze Polak zwyciężył rzucając 80.50. Trzecie miejsce zajął Wojciech Nowicki.  Sprawę mistrzowskiego tytułu zawodnik Agrosu Zamość rozstrzygnął w zasadzie w pierwszej kolejce. Posłał wtedy młot na 79.34. Później poprawił się na 80.16 i ostatecznie 80.50. Polak zdobył – jako pierwszy zawodnik w historii – czwarty z rzędu złoty medal globalnego czempionatu w rzucie młotem.

***

- Niestety, Fiodorow będzie jedyną Polką walczącą o medal mistrzostw świata. Druga z biało-czerwonych, Malwina Kopron, sprawiła smutną niespodziankę. Po nieudanym pierwszym rzucie eliminacyjnym Puławianka w drugiej kolejce posłała młot na ponad 75 metrów, ale niestety wypadła z koła i sędzią podniósł czerwoną chorągiewkę. W rzucie ostatniej szansy osiągnęła 70.46 i zakończyła rundę eliminacyjną z 13. wynikiem – pierwszym nie dającym awansu.

***

- Z dwójki Polek startujących w eliminacjach pchnięcia kulą lepiej spisała się Paulina Guba. Rezultat 18.04 pozwolił jej zająć dwunaste miejsce, premiowane kwalifikacją do finału. Podopieczna Edmunda Antczaka przyznała, że nie spodziewała się, iż może awansować.

- Na dziesiątym miejscu finałowy konkurs pchnięcia kulą zakończyła Paulina Guba. Mistrzyni Europy pchnęła w pierwszej serii 18.02 i później nie była już w stanie poprawić swojego rezultatu. Uzyskała jeszcze 17.97 i spaliła trzecią próbę. Złoty medal wywalczyła Chinka Lijiao Gong – w najlepszej próbie osiągnęła 19.55.

***

- W finale rzutu dyskiem nie zobaczymy Darii Zabawskiej, która osiągnęła w eliminacjach wynik 57.05. Poziom pierwszej rundy był najwyższy od dwóch dekad. Po starcie Polka powiedziała, że koło było szybkie, a ona jest w dobrej formie.

***

- Problemów z awansem do półfinału biegu na 100 metrów przez płotki nie miała Karolina Kołeczek. W piątym biegu eliminacyjnym zajęła czwarte miejsce osiągając drugi rezultat w karierze – 12.78.

- W pełnym walki biegu półfinałowym na 100 metrów przez płotki czwarta, z czasem 12.86, była Karolina Kołeczek. Polka nie wywalczyła awansu do rozgrywki finałowej, ale była zadowolona ze startu i kończącego się sezonu.

***

- Mimo odbycia przymusowego pięciominutowego postoju 22. lokatę z czasem 4:30:17 wywalczył Artur Brzozowski (były zawodnik Znicza Biłgoraj).

***

- 17. edycję lekkoatletycznych mistrzostw świata Polska kończy z sześcioma medalami. W klasyfikacji zajęliśmy 11. miejsce, czwarte wśród krajów europejskich. W zestawieniu punktowym Polska wywalczyła ósmą lokatę.

- Kolejna edycja lekkoatletycznych mistrzostw świata odbędzie się pomiędzy 6 i 15 sierpnia 2021 roku w Eugene, w amerykańskim stanie Oregon. Za cztery lata czempionat wróci do Europy – zorganizuje go wówczas Budapeszt.

***

Wyniki mistrzostw świata:Doha

***

mak – w związku z długotrwałą kontuzją z udziału w zawodach zrezygnowała Sofia Ennaoui z AZS UMCS Lublin posiadająca minimum na dystansie 1500 m

mak - Niestety, pomimo posiadanego minimum w chodzie sportowym na dystansie 50 km na zawody nie został powołany przez trenera kadry 7. na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie Rafał Fedaczyński z AZS UMCS Lublin, szkoda. Myślę, że jego filigranowa sylwetka i determinacja pozwoliłaby wywalczyć dobre miejsce!

***

Opracował – Marek Ambroży Kitliński

Foto – fb Pawła Fajdka