Polska Drużynowym Mistrzem Europy w Lekkiej Atletyce !!!
Sierpień
11
2019

Polska Drużynowym Mistrzem Europy w Lekkiej Atletyce !!!

     Polska Drużynowym Mistrzem Europy w Lekkiej Atletyce i to z członkami klubów z naszego województwa!!!

     W dniach 9 – 11 sierpnia 2019 r. w Bydgoszczy w obecności licznych kibiców i mediów zostały rozegrane Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce. Wśród rywalizujących 12 zespołów doskonale spisała się reprezentacja Polski, która po raz pierwszy w historii odniosła ZWYCIĘSTWO, wyprzedzając Niemcy i Francję. W barwach biało czerwonych wystąpiły cztery lekkoatletki AZS UMCS Lublin i lekkoatleta z KS Agros Zamość zajmując wysokie miejsca od pierwszego do piątego, co wiązało się z punktacją.

***

Tak o ich występach informowała strona PZLA…

- Wielkie emocje przyniósł bieg Sofii Ennaoui (mak - AZS UMCS Lublin, trener Wojciech Szymaniak) na 1500 metrów. Polka, która dwa lata temu na bydgoskim stadionie została na tym dystansie wicemistrzynią Europy do lat 23, zaatakowała po wyjściu na ostatnią prostą. Na kilkanaście metrów przed metą była już liderką. Upewniła się, że rywalki jej nie zagrożą i z uniesioną w geście triumfu ręką wpadła na metę osiągając rezultat 4:08.37. 

- Natchnął mnie wczorajszy bieg Marcina i doszłam do wniosku, że na 1500 metrów musimy mieć dublet. – śmiała się po biegu Ennaoui, która do Bydgoszczy przybyła wprost ze zgrupowania w Szwajcarii.

- Niemal jednocześnie na metę biegu na 100 metrów przez płotki wpadły Włoszka, Niemka oraz Polka – Karolina Kołeczek (AZS UMCS Lublin, trener Piotr Maruszewski). Różnice między zawodniczkami były minimalne. Wygrała zawodniczka z Półwyspu Apenińskiego Luminosa Bogliolo – 12.87. Identyczny czas miała Cindy Roleder, ale szczegółowa analiza wykazała minimalną przewagę Włoszki (0.002) Nasza reprezentantka trzeci raz w karierze pobiegła (przy regulaminowym wietrze) poniżej 12.90 osiągając na mecie 12.88.

- To był dobry bieg, a po minięciu mety myślałam nawet, że wygrałam. Tak to wyglądało z mojej perspektywy. – przyznała później polska płotkarka.

- W rzucie dyskiem Daria Zabawska (AZS UMCS Lublin, trener Witold Suski) początkowo zajmowała trzecie miejsce po próbie na 58.38. Niestety Polkę przerzuciła – dość niespodziewanie – Greczynka i nasza zawodniczka zakończyła konkurs na czwartym miejscu. Wygrała Niemka Claudine Vita – 61.09.

- Paulina Guba (AZS UMCS Lublin, trener Edmund Antczak) uzyskała 17.58 oraz 17.77 i zajęła w konkursie kulomiotek czwarte miejsce. W ostatniej serii z podium zepchnęła Polkę Szwedka Fanny Ross (18.54). Wygrała Christina Schwanitz – 18.93.

- Sztafeta mężczyzn (Karol Kwiatkowski, Dominik Kopeć (KS Agros Zamość, trener Andrzej Gdański), Przemysław Słowikowski, Eryk Hampel) była czwarta z czasem 39.20.

***

Klasyfikacja końcowa 8. Drużynowych Mistrzostw Europy:

1m -Polska-345

2 m -Niemcy-317,5

3 m -Francja-316,5

4 m -Włochy-316

5 m -Wielka Brytania-302,5

6 m -Hiszpania-294,5

7m -Ukraina-225

8 m  -Czechy-219,5

9 m -Szwecja-210,5

10 m -Grecja-197

11m -Finlandia-190

12 m -Szwajcaria-175

   Ostatnie pięć ekip za dwa lata wystartuje w I lidze. Do superligi drużynowych mistrzostw Europy z zawodów w Sandnes (Norwegia) awans wywalczyła Portugalia.

  W 2021 roku w superlidze wystartuje osiem (być może dziewięć, jeśli obiekt gospodarza będzie posiadał tyle torów na bieżni okrężnej) zespołów.

Pełne wyniki:Bydgoszcz

 

Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Foto – strona PZLA: Tomasz Kasjaniuk, Marek Biczyk