XXIV Letnie Światowe Igrzyska Niesłyszących 2022

Osiem medali Spartana Lublin w tym trzy Oskara Gołębiowskiego

Oskar Gołębiowski reprezentujący Spartan Lublin, także AZS UMCS ‒ podczas odbywających się w dn.1-15 maja 2022 r. w brazylijskim Caxias do Sul światowych igrzysk dla osób niesłyszących zdobył w lekkiej atletyce aż trzy medale! Każdy w innym kolorze.

Pierwszy medal – brązowy wywalczył z nowym rekordem życiowym w biegu na 400 m wynikiem 48,53 s! Rekord Polski Niesłyszących. Wcześniej odbyły się ćwierćfinały i półfinały. (1. Diego Alvarez z Kolumbii, 2. Melanciano Reyes z Dominikany).

Następnie po emocjonującej walce zajął drugie miejsce w biegu na 400 m przez płotki wynikiem 52.55 s, co jest także jego nowym rekordem życiowym i rekordem Polski Niesłyszących, poprawionym o aż 0.8 s. (1. Emerson Chaka z Ekwadoru 52,35).

Ostatniego dnia igrzysk, wraz z kolegami ze sztafety 4x400m Grzegorz Kotowski, Michał Kulpa (obaj również Spartan Lublin) i Mateusz Borowski zdobył 1 miejsce z czasem 3:17,48 min (rekord Polski niesłyszących) odbierając na podium złoty medal. Do samej mety w walce liczyły sie cztery drużyny, ostatecznie Turcy wygrali z Kenijczykami rywalizację o 2 miejsce.

Pozostali medaliści Spartana Lublin

Michał Kulpa zdobył brąz na 800 m

Tomasz Rozumczyk srebro w oszczepie – 57.74 m

Karol Dąbrowski srebro w skoku wzwyż – 189 cm

Tomasz Gawroński srebro w maratonie – 2.34:36 godz.

Oskar Kokoszewski brąz w pchnięciu kulą

Trenerami – opiekunami podczas zawodów byli: Marek Jaros (AZS UMCS Lublin), Marek Jakubowski oraz Janusz Gąssowski

Wypowiedź Oskar Gołębiowski

Przyjeżdżając na igrzyska liczyłem na jeden, góra dwa medale. Chłopaki ze sztafety 4x400m z bojowym nastawieniem czekali na finał. Ja sam ostrzyłem sobie zęby na 400 metrów przez płotki, do których solidnie się przygotowywałem z trenerem Grzegorzem Hołubem. Owszem, jeśli chce się szybko biegać przez płotki to trzeba być także szybkim na płaskie 400 metrów, od której to konkurencji zacząłem igrzyska. Bardzo się cieszyłem, kiedy przeszedłem eliminacje oraz półfinał, co było moim planem minimum. Jednak po półfinale poczułem tego powera, który pozwolił mi uwierzyć w medal w ostatecznej rozgrywce. Zdobyty brąz pozwolił na większy luz w biegu na 400 metrów przez płotki. Pomimo bardzo silnej konkurencji wiedziałem, ze ja sam jestem bardzo dobrze przygotowany. Pokazałem to, zdobywając srebro w tej konkurencji. Złoto zdobyłem natomiast przy pomocy kolegów ze sztafety 4x400m, a bieg w takim towarzystwie był samą przyjemnością. Najbliższy mój start już w najbliższy weekend na akademickich mistrzostwach Polski. Później będzie chwila na naładowanie baterii i podkręcenie formy do startu na mistrzostwach Polski, które odbędą się w Suwałkach.