Zaproszenie do Hrubieszowa
Sierpień
22
2019

Zaproszenie do Hrubieszowa

VIII Mityng LOZLA, Memoriał Andrzeja Kulczyńskiego i III rzut Ligi Młodzików

    Dnia 31 sierpnia 2019 roku (sobota) na stadionie HOSiR przy ul. Ciesielczuka 2 w Hrubieszowie odbędzie się VIII Mityng Kwalifikacyjny LOZLA,  biegi na 1000 m dla chętnych w ramach memoriału trenera Andrzeja Kulczyńskiego i trzeci rzut w ramach ligi młodzików. Zawody rozpoczną się od rzutu młotem kobiet o godzinie 13.00, pozostałe konkurencje od 15.00, bieg memoriałowy od 16.25. Organizatorzy zapraszają do udziału w memoriałowych biegach, bez względu na prezentowany poziom, jak i kibiców do kibicowania oraz obejrzenia galerii o TRENERZE !

Tutaj jest regulamin zawodów

REGULAMIN

***

 

Andrzej Kulczyński (1942 – 2017)

- do kiedy będą chętni, aby podjąć lekkoatletyczne treningi, jestem gotów, aby im

w tym pomóc, nawet, żebym miał spać na stadionie – trener Andrzej Kulczyński !!!

 

Wybitny, obdarzony wielką charyzmą trener hrubieszowskiej lekkiej atletyki (1965 – 2015… pół wieku). Wychowawca medalistów i reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych o zasięgu międzynarodowym oraz krajowym.

 Wieloletni działacz w stowarzyszeniach sportowych, szczególnie w hrubieszowskich klubach sportowych, Ludowych Zespołach Sportowych i Okręgowym Związku Lekkiej Atletyki w Zamościu.

Trener Kady Polski LZS i kadry wojewódzkiej w la. Sędzia lekkoatletyczny. Przewodniczący biegów ulicznych Polski środkowo – wschodniej.

Pomysłodawca i organizator wielu imprez sportowych, w tym hrubieszowskich masowych Igrzysk Olimpijskich.

Jako zawodnik członek kadry województwa lubelskiego. Wieloletni pracownik HOSiR.

Urodził się w 15 grudnia 1942 r. w Uściługu nad Bugiem. Szkołę podstawową ukończył w Strzyżowie a szkołę średnią w Horodle. Instruktor lekkiej atletyki a następnie trener klasy II (Poznań). Dodatkowo uzyskał uprawnienia sędziego okręgowego i związkowego. Żona – Izabela Rutkowska. Dzieci – Agnieszka i syn Paweł.

Pracował: Powiatowe Zrzeszenie LZS od 1965 - 1994. LZS Hrubieszów, LKS „Świt” Hrubieszów,LKS i MKS Unia Hrubieszów, Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Tak to się zaczęło… Będąc pod wpływem w latach pięćdziesiątych XX wieku sukcesów polskich  lekkoatletów zwanych „Wunderteam” już w Szkole Podstawowej w Strzyżowie dodatkowo uczęszczał na pozalekcyjne zajęcia w Szkolnym Kole Sportowym pod kierunkiem nauczyciela wf Leona Szopy. W tym okresie zaczął też startować w Hrubieszowie w zawodach międzyszkolnych i w barwach Cukrowni ze Strzyżowa. Razem z kolegami w Strzyżowie przybierając nazwiska słynnych wówczas lekkoatletów rywalizowali na przygotowanych przez siebie miejscach.

W LO Horodło razem z kolegami, m.in.: Wodziński Leon, Tomaszewski Stefan, Adamowicz Ryszard, Marzec Lucjan, Stadnicki Krzysztof, Stępkowski Jerzy, zainteresowali się gazetą pt. „Lekka Atletyka”, która pobudzała ich do samodoskonalenia się i naśladowania mistrzów, wzorując się na ich treningach. Dodatkowo nadal uczęszczali na zajęcia pozalekcyjne i byli coraz lepsi, więc zaczęli startować w barwach SKS Horodło, LZS Strzyżów, Hrubieszów czy LZS Hrubieszów w takich miejscowościach jak: Kraśnik, Zamość, Chełm, Lublin, Biłgoraj, Tomaszów Lubelski, Przeworsk czy nawet w Rzeszowie pod kierownictwem wówczas przewodniczącego powiatowego LZS Bogusława Nowaka czy przewodniczącego PKKFiT w Hrubieszowie Michała Starykiewicza. Mieli zakupione stroje sportowe i dresy żółto-czarne na koszt Cukrowni, a kolce otrzymali z LZS, które były dla nich skarbem.

W latach 1962 – 1964 r. pełnił obowiązkową służbę wojskową, podczas, której wykazał się swoimi wysokimi umiejętnościami sportowymi. Został powołany do kadry wojskowej i startował w różnych zawodach biegowych (m.in. 800 m – 1:57,5, 1500 m – 4:05), torach przeszkód, jak i w wieloboju. Był brany pod uwagę do światowych zawodów wojskowych, ale ostatecznie w nich nie uczestniczył.

Po powrocie w rodzinne strony kończy kurs instruktora lekkiej atletyki i podejmuje pracę w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Hrubieszowie, gdzie kierownikiem był Franciszek Skierski. Biuro LZS mieściło się w baraku za starą apteką w Hrubieszowie. Razem założyli mnóstwo kół LZS w powiecie organizując dla nich wiele zawodów w różnych dyscyplinach sportowych.

W 1965 r. zakłada przy LZS „Olimpia” Strzyżów (tam mieszkał) sekcję lekkoatletyczną. Nadal sam startuje w biegach wytrzymałościowych (m.in. 12. a MP LZS na 800 m – 2:04,0), jak i gra w tym klubie w rozgrywkach ligowych czy pucharowych w piłkę nożną. Wielokrotnie startował, jako biegacz i przez płotki w Pucharze Miast, wojewódzkich zawodach ogólnych i LZS. Po zdobyciu mistrzostw województwa w biegach przez przeszkody na 1500 i 3000 m został powołany do kadry województwa lubelskiego.

W miarę upływu czasu koncentruje się na szkoleniu lekkoatletów i organizacji zawodów. Wyniki podopiecznych są coraz lepsze, co wpływa na wysokie miejsca w rywalizacji indywidualnej i drużynowej w biegach przełajowych, zmaganiach ligowych (do II ligi włącznie), Pucharze Miast, zawodów ogólnopolskich i zrzeszenia LZS, itd.

Do najlepszych szkolonych przez trenera zawodniczek i zawodników należy zaliczyć w chodzie sportowym: Ewa Musur, Izabela Wyroślak, Elżbieta Wołk, Agnieszka Łatka, Renata Jureczko, Zbigniew Sadlej, Robert Łukasiewicz, biegających: Maria i Barbara Paczos, Marzanna Ulidowska, Irmina Kwaśniewska, Urszula Dworak, Maja Hojda, Barbara Lizak, Dorota Gruca (Agros Zamość), Józef Flak, Tadeusz Wróblewski, Marek Kitliński, Henryk Lebiedowicz, Marian Rapa, Jacek Urbanowicz, Jan Szwiec, Narcyz Kłos, Wiesław Furmanek, Łucja, Wiesław i Marek Watrasowie, Bogdan Leszczuk, Janusz Wilczek, Krzysztof Pszenniak, Andrzej Kapusta, Józef Kurzawa, Tadeusz Wróbel, Zygmunt Klimczuk, Bogusław Kołciuk, Bogusław Cierech, Artur Jabłoński, Stanisław i Wiesław Krosmanowie, Ryszard Grabowski, Krzysztof Okoń, Maciej Tucki, Paweł Szostak, Albin Zacharczuk a także: Krystyna Kilińska (płotki, wielobój), Agata Paluch (płotki), Józef Wróbel (sprint), Piotr Spas (wzwyż), Artur Frel, Łukasz Koszałko i Jarosław Macioszek (biegi przez płotki), Eugeniusz Paczała (w dal), Edmund Sulowski, Józef Wasiel i Kamil Bełz (rzuty), itd…

Rekordy życiowe Andrzeja Kulczyńskiego w hrubieszowskich barwach: 400 m - 54,9 (1965 r.), 800 m – 2:04,0 (1965), 1000 m – 2:42,2 (1966), 1500 m – 4:15,1 (1965), 3000 m – 9:11,2 (1967), 5000 m – 16,52,2 (1967), 200 m ppł – 27,9 (1968), 400 m ppł – 59,6 (1969), 1500 m z przeszkodami – 4:28,0 (1967), 3000 m z prz. – 10:05,0 (1969), dal – 5.93 (1965), trójskok – - 12.12 (1965), wzwyż – 160 (1967), 100 m – 11,9 (1967), 200 m – 24,6 (1966).

Wielokrotnie odznaczany i nagradzany, m.in. Krzyżem Kawalerskim V klasy, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą i Srebrną Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Odznaką Zasłużony Działacz LZS, Medalem za Krzewienie Idei Olimpijskich, Złotą, srebrną i brązową odznaką PZLA, Odznaką Zasłużony Sędzia LA i trener PZLA, Złotą i Srebrną Odznaką LOZLA, Medalami od 20 do 60-lecia LZS, Odznaką za Zasługi dla woj. zamojskiego. 

Laureat… Za zasługi w rozwój sportu wśród młodzieży, także centralnej honorowej „Trybuny Trenerów” i hrubieszowskiej statuetki im. Króla Władysław Jagiełły, Pięciokrotny zwycięzca plebiscytu Tygodnika Zamojskiego na najlepszego trenera, laureat plebiscytów na najlepszego trenera powiatu hrubieszowskiego, itd… z pucharami, medalami, proporczykami, dyplomami włącznie…

Zmarł po długiej i ciężkiej chorobie w niedzielę 19.02.2017 r. przeżywszy 74 lata. Msza żałobna odbyła się 21.02.2017 r. w kościele św. Mikołaja w Hrubieszowie Pochowany na cmentarzu w Strzyżowie gmina Horodło, gdzie „zaprasza” szczególnie tych, którzy zawdzięczają Mu tak WIELE, jak i tych, którzy o nim PAMIĘTAJĄ a może już trochę zapomnieli !!!

Opracował... w latach 1965 – 1972 zawodnik w/w trenera, a następnie w latach 1972 – 2006 współtworzący razem z nim siłę hrubieszowskiej lekkiej atletyki

– Marek Ambroży Kitliński (mak)

… więcej o Trenerze będzie można poczytać, jak i obejrzeć galerię zdjęć, itp. w dniu zawodów w przygotowywanej wystawie na stadionie.

Opracował – mak

Foto – archiwum rodzinne