Adrianna Sułek wicemistrzynią Świata i rekordzistką Polski!!!

Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce

– Adrianna Sułek wicemistrzynią Świata i rekordzistką Polski!!!

W dniach 18 – 20 marca 2022 r. w Belgradzie (Serbia) zostały przeprowadzone Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce, w których reprezentanci Polski za sprawą kobiet zdobyli dwa medale srebrny i brązowy. Dla nas najważniejsze to, to, że reprezentująca od niedawna lubelski klub AZS UMCS Adrianna Sułek w imponującym stylu wywalczyła srebrny medal w pięcioboju lekkoatletycznym! Brązowy medal dla Polski zdobyła sztafeta 4 x 400 m kobiet, niestety, zabrakło w niej borykającą się z kontuzją Małgorzaty Hołub – Kowalik z AZS UMCS Lublin, która podczas relacji mistrzostw występowała w TVP Sport w roli recenzentki.

Ze strony PZLA – Maciej Jałoszyński

ADRIANNA SUŁEK (AZS UMCS LUBLIN) ZDOBYŁA W BELGRADZIE HALOWE WICEMISTRZOSTWO ŚWIATA W PIĘCIOBOJU POPRAWIAJĄC 24-LETNI REKORD POLSKI URSZULI WŁODARCZYK.

Rywalizację wieloboistek Adrianna Sułek rozpoczęła od zajęcia drugiej lokaty w swojej serii biegu na 60 metrów przez płotki. Czas 8.36 dał Polce 1048 pkt. i szóstą pozycję po pierwszej konkurencji. Z bardzo dobrej strony bydgoszczanka zaprezentowała się w skoku wzwyż. Podopieczna Marka Rzepki w pierwszych próbach zaliczyła 1.74, 1.77, 1.80, 1.83, 1.86. Polka zatrzymała się dopiero na wysokości 1.89, gdy była już sama w konkursie. Poprzeczka pozostała na stojakach po drugiej próbie Polki, ale dla 23-letniej zawodniczki to nie był koniec zmagań. Atakował jeszcze – już bez powodzenia – 1.92. Po dwóch konkurencjach miała na koncie 2141 punktów i przewodziła stawce wieloboistek. Nasza reprezentantka dobrze spisała się w pchnięciu kulą. Chociaż w pierwszej kolejce uzyskała tylko 12.49, a w drugiej miała nieważną próbę to w ostatniej zmobilizowała się, pokazując znakomite przygotowanie mentalne, i pchnęła 13.40. To jej drugi najlepszy wynik w karierze. Przed końcowymi konkurencjami Sułek jest druga – ma 2895 pkt. i traci raptem dwanaście punktów do liderki, Noor Vidts. Dokończenie wieloboju dziś wieczorem.

Drogę po medal w drugiej części zawodów Adrianna Sułek zaczęła od znakomitej próby w skoku w dal. Konkurs otworzyła od rekordu życiowego – 6.43. Jednak w obliczu świetnej próby na 6.60, jaką popisała się liderka Noor Vidts myśląc o ostatecznym triumfie Sułek musiała się poprawić. Tak się nie stało i przed biegiem na 800 metrów Polka traciła do Belgijki ponad 60 punktów. Złoto mógł jej zapewnić bieg o 5 sekund szybszy od zawodniczki z Beneluksu. Podopieczna Marka Rzepki nie była też bez szans jeśli chodzi o poprawienie rekordu Polski. Do tego potrzebowała pokonać 800 metrów w czasie lepszym niż 2:12.00. W kończącym rywalizację biegu Sułek długo zajmowała trzecie miejsce, a później zaatakowała i finiszowała druga – za liderującą Vidts. Uzyskała 2:09.56, została halową wicemistrzynią świata i w sumie zgromadziła 4851 punktów bijąc rekord Polski Urszuli Włodarczyk.

– Nigdy przed tymi zawodami nie mówiłam w jaki medal celuję. Jest kosmiczny wynik i srebrny medal. Trochę liczyłam na to, że 4800 punktów może dać jednak złoto. A tutaj rekord Polski pozwolił zdobyć srebro. Poziom całej konkurencji bardzo wysoki. Belgijka prezentowała się świetnie – mówiła Sułek.

Halowa wicemistrzyni świata przyznała po starcie w Belgradzie, że chce być jeszcze lepsza.

– Co tu dużo mówić, jestem jeszcze młodą zawodniczką. Mam 22 lata i zdobywam medal seniorskiej imprezy. Wiem, że jestem talentem w Polsce, ale chciałbym być takim talentem na świecie. Za kilka lat wierzę, że mogę uzyskać 5000 punktów. To zdecydowanie cel – podkreśliła.

Adrianna Sułek wywalczyła srebro 29 lat po takim samym sukcesie Urszuli Włodarczyk na halowych mistrzostwach globu w Toronto.

– Urszula Włodarczyk i Karolina Tymińska to dla mnie nadal autorytety. Wzory do naśladowania – przyznała Sułek.

Wzruszenia z sukcesu podopiecznej nie ukrywał trener Marek Rzepka.

– Nie dociera do mnie ciągle to co się stało. Trenuję z Adą od kilku miesięcy, za nami naprawdę ciężka praca, która zaowocowała medalem ­ mówił szkoleniowiec bezpośrednio po finiszu biegu na 800 metrów.

Medal z Belgradu Adrianna Sułek zadedykowała swojemu pierwszemu trenerowi – Wiesławowi Czapiewskiemu.

– Wiem, że rodzina trenera jest ze mnie bardzo dumna. Gdyby tu był z pewnością też pękałby z dumy – podkreśliła Sułek, zapraszając jednocześnie na pierwszy memoriał poświęcony pamięci zmarłego w 2019 roku trenera. Zawody na stadionie bydgoskiego Zawiszy odbędą się 14 i 15 maja, zaliczane będą do wielobojowego cyklu World Athletics Continental Tour Gold.

Złoty medal zdobyła w Belgradzie Noor Vidts, która zgromadziła 4929 punktów poprawiając rekord Belgii.

Pełne wyniki: Belgrad