W dniach 7 – 12 czerwca 2024 r. w Rzymie odbyły się na bardzo wysokim poziomie 26. Mistrzostwa Europy. Polska reprezentacja liczyła 96 osób, w tym 15 osób z klubów sportowych województwa lubelskiego. Najwyższe z naszych 7 miejsce zajęła w rzucie młotem Malwina Kopron z Wisły Puławy, trener Witold Kopron.
Tak ich zmagania przedstawiała strona PZLA z… moimi małymi zmianami:
Niestety z dalszą rywalizacją po półfinale pożegnał się Michał Rozmys na 800 m (1:47.46)
Bez kwalifikacji pozostała dwunasta w pierwszym biegu Sofia Ennaoui 1500 m (4:13.71).
Rzucając 62.52 dziesiąte miejsce w kwalifikacjach rzutu dyskiem zajął Oskar Stachnik i tym samym awansował do wieczornego finału tej konkurencji.
Oskar Stachnik finał rzutu dyskiem rozpoczął od niezłej próby na 62.35. Później miał niemierzony rzut, a w trzeciej serii posłał dysk na 60.84. Ostatecznie Polak zajął dziesiąte miejsce.
Wszystkie polskie dyskobolki nie wywalczyły przepustek do finału, w tym Daria Zabawska rzuciła 59.02, a Weronika Muszyńska 55.62.
Do finału sprintu na 100 metrów nie awansował Dominik Kopeć. W swojej serii trzeci z czasem 10.28 łącznie 12.
Ósme miejsce drużynowo zajęły Polki w półmaratonie, w tym 31. była Izabela Paszkiewicz (1:12:15) a 55. Angelika Mach (1:15:55).
Pierwsza do rywalizacji w porannych kwalifikacjach rzutu młotem przystąpiła Malwina Kopron, która z próby na próbę rzucała dalej i zakończyła eliminacje z wynikiem 69.13.
Na pierwszej rundzie przygodę z europejskim czempionatem zakończył w biegu na 400 metrów przez płotki Krzysztof Hołub z czasem 50.42.
W kolejnej rundzie nie wystartuje natomiast Adrianna Topolnicka, która dziś uzyskała czas na 800 m – 2:02.58.
Siódme miejsce w finale rzutu młotem zajęła Malwina Kopron, która uzyskała w najdalszej próbie 69.72 m, najlepszy wynik w sezonie.
– Cicho liczyłam na pierwszą szóstkę. Dziś po prostu dziewczyny były mocniejsze ode mnie. Wiedziałam, że walka o medal będzie kręciła się w okolicach 72-73 metrach. Teraz nie jestem jeszcze gotowa na takie rzucanie, ale to nie był jakiś bardzo zły konkurs w moim wykonaniu – podsumowała Kopron.
W finale zameldowali się polscy sprinterzy w sztafecie 4 x 100 m. Marek Zakrzewski, Oliwer Wdowik, Łukasz Żak i Dominik Kopeć zajęli trzecie miejsce w serii eliminacyjnej sztafety 4 x 100 metrów z czasem 38.67 – najlepszym w sezonie.
Do finału awansowała też żeńska sztafeta sprinterska. Krystsina Tsimanouskaya, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda uzyskały wynik 43.15. To był ósmy czas pierwszej rudny.
W sztafecie 4 x 100 m po dobrym biegu eliminacyjnym z Dominikiem Kopciem kończącym bieg Polska drużyna awansowała do finału, w którym… nie dobiegła do mety.
Monika Romaszko indywidualnie nie startowała, ale w sztafecie 4 x 100 znakomicie pobiegła w eliminacjach najdłuższą prostą i razem z koleżankami awansowała do finału. Niestety w finale tak, jak mężczyźni nie ukończyły biegu.
Niestety startów w sztafecie 4 x 400 m nie doczekała się Alicja Wrona – Kutrzepa, która w finale zajęła 6 miejsce oraz Patryk Grzegorzewicz, a zastępujący go koledzy zostali zdyskwalifikowani w eliminacjach.
Lekkoatletyczna reprezentacja Polski zakończyła mistrzostwa Europy w Rzymie z sześcioma medalami – dwoma z każdego koloru.
Złote:
Natalia Kaczmarek na dystansie 400 m ustanawiając rekord Polski wynikiem 48,98 s.,
Wojciech Nowicki w rzucie młotem,
Srebrne:
Ewa Swoboda na 100 m,
Anita Włodarczyk w rzucie młotem,
Brązowe:
Pia Skrzyszowska w biegu na 100 m przez płotki
i Michał Haratyk w pchnięciu kulą.,
W klasyfikacji punktowej Polska zajęła 10 miejsce z dorobkiem 62,5 pkt. Mistrzostwa zdominowali gospodarze – ekipa włoska wywalczyła 24 medale, w tym 11 złotych.
WIELKIE WRAŻENIE WYWARŁ BIEG NATALII KACZMAREK – REPREZENTANTKA POLSKI ZDOBYŁA ZŁOTY MEDAL W BIEGU NA 400 METRÓW I CZASEM 48.98 WYMAZUJĄC Z TABEL 48-LETNI REKORD KRAJU NIEODŻAŁOWANEJ MISTRZYNI IRENY SZEWIŃSKIEJ !
A Niesamowitym i to nie po raz pierwszy opanowaniem popisał się w rzucie młotem Wojciech Nowicki, który wywalczył złoty medal rzutem w ostatniej kolejce !
Kolejna edycja mistrzostw Europy odbędzie się w sierpniu 2026 roku w Birmingham.
Dwa lata później – w czerwcu 2028 roku – gospodarzem imprezy będzie Stadion Śląski w Polsce.
Klasyfikacja medalowa ME w lekkiej atletyce w Rzymie
Wyniki finałów Rzym 2024, medaliści ME w lekkiej atletyce
Opracował – Marek Ambroży Kitliński
Fot. PAP/Adam Warżawa
Na stronę LOZLA dodał – Piotr Kitliński