Siódme miejsce w plebiscycie sportowym organizowanym po raz 87 przez Przegląd Sportowy zajęła reprezentująca, na co dzień AZS UMCS Lublin Małgorzata Hołub – Kowalik Mistrzyni Olimpijska Tokio 2020 w sztafecie mieszanej 4 x 400 m. W tej sztafecie również startował wychowanek Żaka Biała Podlaska Dariusz Kowaluk od kilku lat reprezentujący AZS AWF z Warszawy. Gratulujemy, ale czujemy niedosyt, tak, jak były zawodnik Agrosu Zamość Paweł Fajdek, który nie wszedł do pierwszej dziesiątki.
Wyniki 87. Plebiscytu Przeglądu Sportowego i Telewizji Polsat na Najlepszego Sportowca roku 2021:
1m. Robert Lewandowski (piłka nożna)
2m. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka)
3m. Bartosz Zmarzlik (żużel)
4m. Dawid Tomala (lekkoatletyka)
5m. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
6m. Maria Andrejczyk (lekkoatletyka)
7m. Sztafeta mieszana 4 x 400 m (lekkoatletyka): Karol Zalewski, Natalia Kaczmarek, Justyna Święty-Ersetic, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik
8m. Czwórka podwójna kobiet (wioślarstwo): Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann
9m. Karolina Naja i Anna Puławska (kajakarstwo)
10m. Tadeusz Michalik (zapasy).
– Lewandowski po raz trzeci w historii wygrał Plebiscyt Przeglądu Sportowego. Po raz pierwszy triumfował w 2015 roku, a w 2020 powtórzył ten wyczyn. Trzykrotnie zajął drugą lokatę (2016, 2017, 2019). W plebiscycie za rok 2011 po raz pierwszy znalazł się w czołowej dziesiątce, zajął wówczas dziesiąte miejsce. Od tego czasu nieprzerwanie plasował się wśród dziesięciu czołowych sportowców Polski.
Pozostali nominowani:
Patryk Dobek (lekkoatletyka); Paweł Fajdek (lekkoatletyka); Hubert Hurkacz (tenis); Sztafeta 4 x 400 m (lekkoatletyka) – Natalia Kaczmarek, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic, Anna Kiełbasińska; Malwina Kopron (lekkoatletyka); Karolina Naja, Anna Puławska, Justyna Iskrzycka, Helena Wiśniewska (kajakarstwo); Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar-Hill (żeglarstwo); Kamil Stoch (narciarstwo klasyczne); Iga Świątek (tenis); Piotr Żyła (narciarstwo klasyczne).
Pozostałe nagrody:
Trener roku: Aleksander Matusiński (lekkoatletyka)
Drużyna roku: Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (siatkówka)
Sport bez barier: Róża Kozakowska (lekkoatletyka)
Superczempion: Piotr Małachowski (lekkoatletyka)
Od zawsze ze sportem: Totalizator Sportowy
Impreza roku: Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – Silesia 2021
Sport i biznes: Robert Kubica i PKN Orlen.
***
Ze strony PZLA
LEKKOATLETYKA ZDOMINOWAŁA 87. PLEBISCYT PRZEGLĄDU SPORTOWEGO. W FINAŁOWEJ DZIESIĄTCE TEGO DRUGIEGO NAJSTARSZEGO PLEBISCYTU SPORTOWEGO ŚWIATA ZNALAZŁO SIĘ AŻ PIĘĆ LEKKOATLETYCZNYCH WYRÓŻNIEŃ.
Najwyżej z lekkoatletów – na drugim miejscu, tuż za futbolistą Robertem Lewandowskim –została sklasyfikowana Anita Włodarczyk. Polka sięgnęła w Tokio po złoto olimpijskie w rzucie młotem i wpisała się dodatkowo na karty historii światowego sportu jako pierwsza lekkoatletka, która trzykrotnie z rzędu zwyciężyła w jednej konkurencji podczas kolejnych igrzysk. Dla rekordzistki świata tegoroczna statuetka jest dziesiątą w karierze wywalczoną w legendarnym plebiscycie.
Tuż za podium plebiscytu, które oprócz naszej młociarki i napastnika reprezentacji Polski uzupełnił żużlowiec Bartosz Zmarzlik, głosami kibiców znalazł się mistrz olimpijski w chodzie sportowym Dawid Tomala. Piątą lokatę zajął kolejny polski złoty medalista z Tokio, zawodnik białostockiego Podlasia Wojciech Nowicki. Ten sam region – województwo podlaskie – reprezentuje szósta w tegorocznym plebiscycie, wicemistrzyni olimpijska i rekordzistka Polski, Maria Andrejczyk. Złoci medaliści z Japonii w sztafecie mieszanej, w imieniu których na uroczystej gali przemawiał Kajetan Duszyński, zajęli siódmą lokatę.
Czempiona w kategorii Trener Roku odebrał twórca wieloletnich sukcesów żeńskiej sztafety 4 x 400 metrów Aleksander Matusiński. Najlepszą zawodniczką niepełnosprawną została paralekkoatletka Róża Kozakowska. Superczempiona odebrał wybitny dyskobol Piotr Małachowski, który w sezonie 2021 – podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej w Chorzowie – zakończył bogatą karierę sportową, której wyznacznikami są m.in. dwa srebrne medale olimpijskie z Pekinu i Rio de Janeiro. Imprezą roku uznano drużynowe mistrzostwa Europy. Zawody, które zostały rozegrane w ostatni weekend maja na Stadionie Śląskim – Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym – zakończyły się zwycięstwem reprezentacji Polski. Statuetkę – w kategorii sport i biznes – odebrał Daniel Obajtek, szef PKN ORLEN – generalnego sponsora Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Maciej Jałoszyński
Wyszukał i opracował – Marek Ambroży Kitliński
Foto i na stronę LOZLA dodał – Piotr Kitliński