World Athletics Relays Bahamas24

Eliminacje sztafet do Igrzysk Olimpijskich 2024 – Bahama 2024

Cztery kwalifikacje polskich sztafet do Igrzysk Olimpijskich – Paryż 2024 z udziałem reprezentantów AZS UMCS Lublin i Agrosu Zamość !

W dniach 4-5 maja 2024 r. w Nassau na Bahama przeprowadzono World Athletics Relays Bahamas24, podczas których krajowe sztafety zgodnie z regulaminem uzyskiwały kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Wśród powołanych reprezentantów Polski na te zawody była Alicja Wrona-Kutrzepa z AZS UMCS Lublin, która wystartowała w biegu eliminacyjnym 4 x 400 m kobiet.  Polki w składzie Marika Popowicz-Drapała, Kinga Gacka, Alicja Wrona-Kutrzepa i Natalia Kaczmarek pewnie wygrały z czasem 3:27.11. Tym samym zapewniły sobie kwalifikację do finału zawodów oraz przede wszystkim awans do Paryża.

W finale żeńskiej sztafety 4 x 400 metrów Polki bez Alicji Kutrzepy – Wrona, ale w składzie Marika Popowicz-Drapała, Iga Baumgart-Witan, Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek zajęły znakomite drugie miejsce za ekipą Stanów Zjednoczonych.

Monika Romaszko z Agrosu Zamość wystartowała z koleżankami w biegu eliminacyjnym w sztafecie 4 x 100 m. Wygrały drugą serię z czasem 42.81 sek. w składzie Krystsina Tsimanouiskaya, Monika Romaszko, Magdalena Stefanowicz i Ewa Swoboda wywalczyły dla Polski kwalifikację olimpijską.

Niestety w finałowej rywalizacji zawodów nie ukończyła polska żeńska sztafeta 4 x 100 metrów. Polki popełniły błąd na drugiej zmianie pomiędzy Moniką Romaszko (na dodatek mocny upadek na bieżnię) i Magdaleną Stefanowicz.

Wśród panów w sztafecie 4 x 400 m mężczyzn znalazł się zawodnik AZS UMCS Lublin Patryk Grzegorzewicz. Bieg eliminacyjny ukończyli na siódmym miejscu – z wynikiem 3:05.91 min. W składzie Igor Bogaczyński, Patryk Grzegorzewicz, Mateusz Rzeźniczak, Kajetan Duszyński.

Na drugi dzień po biegu repasażowym, ale bez Patryka Grzegorzewicza przepustkę do startu w igrzyskach wywalczyła męska sztafeta 4 x 400 metrów. Maksymilian Szwed, Mateusz Rzeźniczak, Igor Bogaczyński i Kajetan Duszyński uzyskali w Nassau czas 3:02.91.

W sumie

reprezentacja Polski wywalczyła na Bahamach cztery kwalifikacje olimpijskie – w obu sztafetach 4 x 400 metrów, żeńskiej 4 x 100 metrów oraz mieszanej 4 x 400 metrów.

Kolejna edycja festiwalu World Athletics Relays została zaplanowana na maj 2025 roku. Gospodarzem imprezy będzie Kanton w Chińskiej Republice Ludowej.

Uwaga !

Ostatecznie, kto będzie reprezentował polskie sztafety podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, zadecyduje forma w zbliżającym się sezonie letnim oraz różne przypadki losowe.

– Bahama –

Państwo wyspiarskie, położone na archipelagu Bahamy należącym do Indii Zachodnich na Oceanie Atlantyckim. Wspólnota Bahamów.

Pełne wyniki: Nassau

Opracował – Marek Ambroży Kitliński

Foto – str. AZS UMCS Lublin

Na stronę LOZLA dodał Piotr Kitliński