Złote Kolce 2022

Prestiżowe nagrody w polskiej lekkiej atletyce ZŁOTE KOLCE i nie tylko zostały wręczone!

W piątek 28 września 2022 r. na Stadionie Śląskim podczas Gali Orlen zostały wręczone statuetki, patery i nagrody finansowe za współzawodnictwo pn. Złote Kolce i wiele innych wyróżnień. W gronie wyróżnionych spotkamy brązowego medalistę i rekordzistę Polski Dominika Kopcia z Agrosu Zamość w sztafecie 4 x 100 m oraz wieloboistkę Adriannę Sułek, która reprezentowała AZS UMCS (luty – czerwiec) oraz Pawła Fajdka byłego wieloletniego zawodnika Agros Zamość. Wyróżniono również Lublin za organizację na wysokim poziomie imprez ogólnopolskich. Jedną z osób dekorujących była prezes LOZLA i jednocześnie wiceprezes PZLA p. Urszula Jaros.

Złote Kolce – klasyfikacja końcowa miejsc 1-5

Kobiety

 1. Katarzyna Zdziebło
  2. Adrianna Sułek
  3. Pia Skrzyszowska
  4. Aleksandra Lisowska
  5. Anna Kiełbasińska/Natalia Kaczmarek

Mężczyźni

 1. Paweł Fajdek
  2. Wojciech Nowicki
  3. Damian Czykier
  4. Michał Rozmys
  5. Sztafeta 4×100 metrów mężczyzn (mak – w tym Dominik Kopeć)

***

Ze strony PZLA – wyrywkowo

Katarzyna Zdziebło przebojem weszła do czołówki polskich lekkoatletów. W minionym roku najpierw wywalczyła medal drużynowych mistrzostw świata w Omanie, rywalizując na dystansie 35 kilometrów. Spektakularnie wystartowała na globalnym czempionacie w Eugene. W amerykańskim stanie Oregon udanie połączyła start na dwu chodziarskich dystansach – niczym Robert Korzeniowski podczas igrzysk w Sydney – i zdobyła srebrne medale na 20 i 35 kilometrów. Udany sezon zakończyła jeszcze wicemistrzostwem Europy w Monachium.

W gronie mężczyzn kolejny raz w karierze nagrodę odebrał Paweł Fajdek. Zawodnik AZSu-AWFu Katowice w sezonie 2022 zdobył piąty z rzędu tytuł mistrza świata. W Oregonie złoto zapewnił sobie rzutem na 81.98, co wówczas było najlepszym wynikiem w tabelach światowych.

Najlepszą paralekkoatletką minionego sezonu uznano Renatę Śliwińską.

Niespodziewany medal mistrzostw Europy sprawił, że z nagrody dla odkrycia roku w lekkiej atletyce mogła cieszyć się młociarka Ewa Różańska.

Z kolei maratoński sukces Aleksandry Lisowskiej, która w Monachium została w sierpniu mistrzynią Europy, przełożył się na triumf w kategorii Trener Roku jej szkoleniowca, czyli Jacka Wośka.

Specjalne wyróżnienie „mecenas lekkoatletyki” odebrał Kamil Bortniczuk, szef Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Specjalne podziękowania skierowano do firm, które sponsorują polską lekkoatletykę. Sponsorem roku został Polski Koncern Naftowy ORLEN, który od ponad dekady niezmiennie wspiera Królową Sportu.

Oprócz ORLEN-u, podziękowania odebrali także przedstawiciele 4F, Nestle, Toyoty Okęcie, Polanika, MCC Medale oraz Bussines Travel.

Przyjacielem lekkoatletyki został marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. Imprezą roku uznano polski debiut w Diamentowej Lidze, czyli rozegrany na początku sierpnia na Śląsku Memoriał Kamili Skolimowskiej.

Arena tego wydarzenia, czyli Stadion Śląski, została z kolei wyróżniona nagrodą Promotor lekkoatletyki.

Od lat najważniejsze krajowe wydarzenia lekkoatletyczne można śledzić na antenie TVP Sport. Publiczny nadawca otrzymał nagrodę w kategorii partner medialny.

Specjalne podziękowania odebrali czołowi zawodnicy, którzy zakończyli kariery – Adam Kszczot, Marcin Lewandowski, Łukasz Krawczuk oraz Karol Hoffmann.

Honorowe wyróżnienia odebrali tegoroczni rekordziści Polski – Adrianna Sułek, Katarzyna Zdziebło, Ewa Swoboda, Justyna Święty-Ersetic, Damian Czykier oraz żeńska i męska sztafeta 4 x 100 metrów (mak – w tym Dominik Kopeć).

Polski Związek Lekkiej Atletyki podziękował też miastom, które są aktywnymi organizatorami najważniejszych imprez. Statuetki odebrali przedstawiciele Torunia, Rzeszowa, Bielska-Białej, Radomia, Poznania, Suwałk, Łodzi, Bydgoszczy, Lublina oraz Karpacza.

Złote Kolce to najbardziej prestiżowa nagroda w polskiej lekkoatletyce. Wręczana od 1970 roku przez Polski Związku Lekkiej Atletyki i Przegląd Sportowy. Pomysłodawcą rankingu był nieżyjący już red. Andrzej Gowarzewski, który na początku lat 70. był dziennikarzem katowickiego Sportu.

Pierwszymi zwycięzcami rankingu byli znakomita płotkarka Teresa Sukniewicz oraz czołowy europejski średniodystansowiec Henryk Szordykowski.

Maciej Jałoszyński, Paweł Hochstim 

***

Opracował – Marek Ambroży Kitliński

Na stronę LOZLA dodał Piotr Kitliński