Halowe Mistrzostwa Świata 2024

W dniach 1 – 4 marca 2024 r. w szkockim Glasgow odbyły się Halowe Mistrzostwa Świata, do których zostali powołani Alicja Wrona – Kutrzepa i Patryk Grzegorzewicz oboje z AZS UMCS Lublin. W zawodach wystąpił ten drugi.

W biegu eliminacyjnym w polskiej sztafecie wystąpił zawodnik AZS UMCS Lublin Patryk Grzegorzewicz (trener Piotr Morka), który bezpośrednio przyczynił się do awansu do finału. Polska sztafeta męska zajęła 5 miejsce w finale biegu 4×400 m, ale bez Patryka.

Powołana do sztafety 4x400m Alicja Wrona – Kutrzepa (trener Zbigniew Maksymiuk) z AZS UMCS Lublin nie wystąpiła w biegu eliminacyjnym, który nie dał żeńskiej sztafecie awansu do finału.

Reprezentacja Polski zakończyła mistrzostwa w Glasgow z dwoma medalami – srebrnym sprinterki Ewy Swobody na 60 m oraz brązowym płotkarki Pia Skrzyszowskiej na 60 m ppł.

Medale w Glasgow zdobyli reprezentanci 32 krajów, 15 z nich mogło cieszyć się ze złota. W tabeli medalowej prym wiedli Amerykanie, którzy wywalczyli aż 20 medali, w tym 6 złotych. Pierwszy raz w historii halowych mistrzostw świata na podium weszli zawodnicy z Dominiki i Beninu. Zestawienie punktowe także wygrali zawodnicy z USA – zgromadzili 195 punktów; drudzy Brytyjczycy – 51. Na jedenastym miejscu w tej klasyfikacji – z dorobkiem 23 punktów – uplasowała się reprezentacja Polski.

Pełne wyniki zakończonych w niedzielę mistrzostw świataGlasgow

Kolejne halowe mistrzostwa świata odbędą się za rok w Nankinie. Będzie to impreza, która w tym chińskim mieście pierwotnie miała odbyć się już w 2020 roku, ale dwukrotnie była przenoszona na kolejne lata w związku z trwającą pandemią COVID-19.

W marcu 2026 roku gospodarzem halowego czempionatu będą Kujawy i Pomorze – zawody odbędą się w doskonale znanej kibicom lekkoatletyki Arenie Toruń.