WORLD ATHLETICS CHAMPIONSHIPS BUDAPEST 23

27 sierpnia 2023 roku w Budapeszcie (Węgry) zakończyły się 19 Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce . Polska reprezentacja zdobyła 2 medale srebrne: w rzucie młotem Wojciech Nowicki i w biegu na 400 m Natalia Karczmarek.

Do Budapesztu pojechała również liczna reprezentacja zawodników z województwa lubelskiego. Teoretycznie największym sukcesem pochwalić się może Monika Romaszko z Agros Zamość (trener Andrzej Gdański), ze sztafety 4 x 100 m, która w finale zajęła 5 miejsce. Niestety bez osobistego udziału. Monika Romaszko nie miała okazji wystartować w eliminacjach ani finale aczkolwiek stanowiła drużynę.

Najwyższe miejsce z reprezentantów startujących z Lubelszczyzny zajęła Alicja Wrona-Kutrzepa AZS UMCS Lublin (trener Zbigniew Maksymiuk), która w finale 4 x 400 m zajęła 6 miejsce. Alicja biegła w składzie razem z Mariką Popowicz-Drapałą, Patrycją Wyciszkiewicz-Zawadzką i Natalią Kaczmarek. Dziewczęta uzyskany czas 3:24.93. Jeszcze lepszy wynik dziewczęta uzyskały w eliminacjach gdzie zajmując w 1 serii 4 miejsce uzyskały czas 3:24.05. Alicja Wrona-Kutrzepa przewidziana była również do sztafety mieszanej 4x400m mix ale  trener kadrowy nie wystawił Alicji do biegu eliminacyjnego oraz finałowego. Sztafeta po emocjonujących eliminacjach zajmując w 2 serii 8 miejsce została dołączona do finału po pozytywnym rozpatrzeniu protestu polskiej reprezentacji ze względu na utrudnienie spowodowane upadkiem niemieckiego zawodnika. W finale sztafeta zajęła 8 miejsce z wynikiem 3:15,49.

Z lubelskich zawodników w finale startowała również Malwina Kopron Wisła Puławy (trener Witold Kopron), która świetnie spisała się w eliminacjach rzutu młotem gdzie uzyskała wynik 72.35 co było jej najlepszym wynikiem w sezonie. Niestety w finale Malwina została sklasyfikowana na 12 miejscu ze względu na 3 spalone rzuty.

O udanym starcie może powiedzieć Dominik Kopeć Argos Zamość ( trener Andrzej Gdański), który w biegu na 100 m przeszedł eliminację kwalifikując się do półfinału. W eliminacjach Dominik zajął 4 miejsce świetnym wynikiem 10.12. W finale Dominik uzyskał rezultat 10.15 co dało mu 7 miejsce. Mimo świetnego rezultatu to było za mało na uzyskanie kwalifikacji do biegu finałowego. Niestety pechowo dla Dominika zakończyły się eliminacje w biegu 4x100m gdyż koledzy na pierwszej zmianie nie zmienili pałeczki i nie mogli kontynuować biegu.